Olvasási idő: 2 perc

A királydinnye (Tribulus terrestris) növény tüskés termése veszélyt jelenthet a városi kerékpárosok számára, mivel könnyen defekteket okozhat a bicikligumikban. A problémára megoldást kínálhatnak a defektvédelmi eszközök, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a királydinnye gyógyászati jelentőségét sem.

A királydinnye, a városi biciklisták réme

A városi biciklizés számos kihívással járhat, és nem csak a közlekedési helyzetek vagy más közlekedőkkel való konfliktusok nehezítik meg az életet. Megyeri Szabolcs kertész szakértő blogbejegyzésében egy kevésbé ismert, de annál bosszantóbb problémát emel ki: a királydinnye térhódítását és hatásait a kerékpározásra.

Így védekezzen a királydinnye ellen!
hobbikert.hu

Kedves külseje ellenére alattomos gyom

A királydinnyefélék családjába tartozó Tribulus terrestris kedveli a meleg, száraz klímát és homokos talajt, így Magyarországon főként az Alföldön találkozhatunk vele. Azonban nem ismer határokat: tarlóktól és művelt területektől kezdve gyümölcsösökig, sőt városi parkokban és bicikliutak mentén is elterjedhet.

Az abroncsgyilkos tüskék

A királydinnye leginkább háromszög alakú, szúrós termése miatt vált kerékpárgumi-gyilkossá. Ezek a tüskék könnyedén áthatolnak még vastagabb kerékpárkerekeken is, defektet okozva. A felszíni talaj javítása lehetne megoldás, de ez nem könnyű feladat.

Így védekezzen a királydinnye ellen!
ezermester.hu

Védekezz okosan!

Érdemes védekezni:

1. Defektvédelmi külső gumi:
Válasszunk olyan külső gumit, amely kifejezetten defektvédelemmel van ellátva! Ezek a gumik erősebb anyagból készülnek és vastagabb réteggel rendelkeznek, így ellenállóbbak a szúrásokkal szemben.

2. Defektvédő folyadék:
Használjunk defektvédő folyadékot a belső gumiban! Ez a folyadék képes automatikusan lezárni a kisebb lyukakat, amelyeket a tüskék okoznak.

3. Rendszeres útellenőrzés:
Kerüljük el azokat az útvonalakat, ahol gyakoriak lehetnek ezek a növények! Ha mégis ilyen területen kell áthaladni, rendszeresen ellenőrizzük és tisztítsuk meg a gumikat!

4. Tüskék eltávolítása:
Amennyiben útközben észlelünk egy behatolt tüskét, érdemes az alábbi lépéseket követni:
• Ha a tüske nem hatolt be mélyen, és nem hallható vagy érzékelhető levegőszivárgás, óvatosan távolítsuk el.
• Ha viszont látható vagy hallható a levegőszivárgás, jobb benne hagyni a tüskét. Ennek oka, hogy kihúzás esetén nagyobb keresztmetszetben távozhat a levegő a gumiból. Így nagyobb eséllyel érhetjük el az úti célunkat vagy egy szervizt, ahol megoldást találhatnak a problémánkra.

Ezekkel az intézkedésekkel jelentős mértékben csökkenthetjük annak esélyét, hogy kerékpárunk gumija defektet kapjon királydinnye miatt.

Így védekezzen a királydinnye ellen!
ezermester.hu

 A királydinnye és a gyógyászat

Annak ellenére, hogy a kerékpárosok szemében ellenségnek tűnik, fontos megemlíteni gyógyászati értékeit is. A népi gyógyászatban méregtelenítő hatása miatt becses gyógynövényként tartják számon; pozitív hatással van az idegrendszerre és afrodiziákumként is ismert.

Összefoglalva: bár kellemetlenséget okozhatnak nekünk ezek a növények, fontos részei az ökoszisztémának. Kerékpározás során legyünk résen és használjunk megfelelő védelmet abroncsaink épségének megőrzése érdekében.

A poszt forrása: https://kertesz.blog.hu/2014/09/06/kiralydinnye_a_bringarem