Az elektromos kerékpár ellenzői gyakran hozzák fel, hogy ezeket a kerékpárokat környezetszennyező áramforrásból „tankoljuk” és a technológia egyáltalán nem olyan zöld, mint ahogy hinnénk.
Pár héttel ezelőtt járt körbe a hír, hogy kutatások szerint a kínai elektromos autók sokkal jobban szennyezik a környezetet, mint a robbanómotoros társaik, mert az energiaiparuk elősorban szénerőműveken alapul, ami nem éppen a környezetbarát mivoltáról híres. (Csak zárójelben a kutatók megállapítása: „Számításaink szerint az elektromos biciklik elterjedésével javítani lehetne a levegő minőségén, így az emberek életminőségén is, ugyanis ezek bizonyultak a leghatékonyabb és leginkább környezetbarát közlekedési eszközöknek”) 🙂
De mit tegyünk, ha valóban zöld energiát szeretnénk felhasználni a bringa töltésére?
Lakossági felhasználóként nem vehetünk zöld energiát az MVM-től, így marad az otthoni megújuló erőforrásokra alapuló házi erőmű. Ez lehet szélerőmű vagy éppen napelemes rendszer.
Ez utóbbira jó példa a kanadai Green SunRising „garázsa„. Három hajlított napelem alkotja a tetőt és 200W-nyi energiával látja el a rácsatlakoztatott kerékpárt. Természetesen akkumulátorral is fel lehet szerelni, így a napfény hiánya esetén is működhet. A megvilágításról 2W-os LED-ek gondoskodnak.
Tokióban a Sanyo már két éve üzemeltet egy töltőállomást a saját pedelec flottájához:
De Európában maradva Portugáliában is láttunk már jó példát:
Több cég is foglalkozik töltőállomások építésével, az egyik a német Donauer. A weblapjukon egy rövid animációt is találtok a megoldásukról.
Azt hiszem, bőven lehet válogatni a lehetőségek közül, de ezek elsősorban közületek számára jelentenek jó megoldást. Ti hogyan oldjátok meg a környezetbarát feltöltést?